to 1 lub 2 stowarzyszenia reprezentujące dany kraj. Członkowie mogą głosować na walnym zebraniu podczas AGM (Annual General Meeting). Członek może jednocześnie prowadzić Centrum Certyfikacyjne.
mogą przeprowadzać egzaminy ETW i ETT oraz recertyfikacje. Nie mają prawa głosu w EAC podczas walnego zebrania. W danym kraju może być wiele centrów certyfikacyjnych, jednak muszą być akredytowane przez CQM.
jest obecny podczas egzaminu ETW i ETT kontrolując Centrum Certyfikacyjne pod kątem przeprowadzania egzaminu zgodnie z regulaminem EAC. Obecnie jest 28 supervizorów, z czego 4 pochodzi z Polski. Każdy z nich podlega pod CQM.
to grupa robocza w EAC, która dba o jakość egzaminów i nadzoru nad certyfikacjami oraz przygotowuje i proceduje zmiany w regulaminach EAC. Podlegają jej wszystkie centra certyfikacyjne i supervisorzy.
wykonuje zabiegi pielęgnacyjne obejmujące drzewo i jego otoczenie w celu utrzymania ich w stanie zdrowym i bezpiecznym. Działa w oparciu o podstawy współczesnej arborystyki, uwzględniając reguły konserwatorskie, wymogi ochrony środowiska i przepisy bezpieczeństwa. Wykonywanie zawodu arborysty – tree workera wymaga pogłębionego, specjalistycznego szkolenia kierunkowego i doskonalenia zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy. Aby sprostać tym wymaganiom European Arboricultural Council (EAC) wprowadził certyfikację European Tree Worker, która jest uznawana i coraz częściej wymagana w całej Europie. Profesjonalna opieka nad drzewami obejmuje ich sadzenie, monitorowanie rozwoju i pielęgnację. Arboryści z certyfikatem European Tree Worker są szkoleni w zakresie:
• elementów pielęgnacji drzew,
• profesji arborysty z naciskiem na jej aspekty praktyczne,
• regulacji prawnych, społecznych i środowiskowych dotyczących zieleni miejskiej w danym kraju.
Obecnie w całej Europie certyfikat ETW posiada ponad 10 tys. osób.
posiada kwalifikacje do działań przy drzewach ozdobnych (miejskich, parkowych), przede wszystkim do utrzymywania ich w dobrym stanie sanitarnym oraz zapewnienia bezpieczeństwa w ich otoczeniu, mając przy tym na uwadze wymagania bioróżnorodności. Działania swe opiera przede wszystkim na dobrych praktykach arborystycznych, uwzględniając reguły konserwatorskie, wymogi ochrony przyrody i środowiska oraz przepisy bezpieczeństwa. Obszar jego kompetencji obejmuje szeroko rozumianą wiedzę techniczną oraz umiejętności w zakresie organizacji prac i zarządzania. To osoba zatrudniona lub planująca zatrudnienie na średnim szczeblu przy zarządzaniu arborystycznym, kierowaniu lub nadzorowaniu prac arborystycznych.
Obecnie w całej Europie certyfikat ETT posiada ponad 2 tys. osób.
to dokument, który musi być podpisany przez każdego ETW i ETT, przez co każdy z nich oficjalnie zobowiązuje się do pracy na najwyższym poziomie, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, normami najlepszej praktyki, zasadami BHP.
to stowarzyszenie o randze międzynarodowej zrzeszające stowarzyszenia będące przedstawicielami branży arborystycznej w poszczególnych krajach (czyli Członków). Założone zostało w 1992 roku i obecnie reprezentuje 26 krajów europejskich. Jest to forum, na którym spotykają się delegaci wielu organizacji branżowych, których celem jest podniesienie statusu i poziomu kompetencji zawodowych w dziedzinie arborystyki. EAC jest również odpowiedzialny za koordynowanie i reprezentowanie arborystyki na szczeblu krajowym i europejskim oraz za prowadzenie działalności lobbingowej w kwestiach zieleni miejskiej. Ponadto EAC odpowiada za certyfikacje ETW i ETT, które są rozpoznawane i uznawane w całej Europie.
EAC zajmuje się koordynacją, promocją i doskonaleniem:
• zawodu arborysty,
• badań nad drzewami miejskimi,
• edukacji i szkoleń w arborystyce,
• bezpiecznych praktyk pracy,
• zarządzania drzewami,
• zwalczania chorób i szkodników,
• sadzenia drzew w warunkach miejskich,
• ujednolicenia norm prawnych w całej Europie.
KURSY I CERTYFIKACJE ETT • KURSY TEORETYCZNE ETW • RECERTYFIKACJE ETW I ETT • KURSY AUDYTORA DRZEW
© AA 2025